ضعیف شدن بازار جی پی اس های دستی

روند 4 ماه گذشته بازار ایران نشان از ضعیف شدن بازار جی پی اس های دستی دارد. در واقع با وجود جی پی اس در اکثر موبایل های هوشمند، کسانی که استفاده جدی از جی پی اس نداشته اند ترجیح می دهند برای استفاده گاه به گاه خود از موبایل خود و نرم افزاری با نقشه آنلاین یا آفلاین استفاده نمایند.

اگرچه بخاطر مشکل مصرف زیاد در حالت جی پی اس، حتی در گران ترین و مرغوب ترین مدل موبایل های امروزی نمی توان بیش از 3-4 ساعت از جی پی اس استفاده نمود، ولی سرعت بهتر آنتن گیری موبایل ها بخاطر استفاده از تکنولوژی A-GPS و بروز شدن مدار ماهواره ها از طریق اینترنت، استفاده کنندگان گاه به گاه از نقشه و جی پی اس را به استفاده از موبایل هوشمند بجای جی پی اس دستی تشویق می کند.

البته ورزشکاران، طبیعت گردان و … که نیاز به استفاده از جی پی اس در زمان طولانی و شرایط جوی متفاوت دارند، همچنان در تعقیب مدل های جدیدتر و کارا تر هستند. جی پی اس های دستی از لحاظ زمان استفاده ، مقاومت، داشتن ارتفاع سنج بارومتریک، قطب نمای مغناطیسی همچنان از موبایل ها بهتر بوده و به هیچ وجه با موبایل ها قابل مقایسه نیستند.

نکته دیگری که باعث تضعیف بازار جی پی اس های دستی شده است، وجود ساعت های ورزشی جی پی اس دار است، برندهای مشهور مانند گارمین و سونتو از یک سو و از سوی دیگر شرکت های کوچک تر اروپایی، امریکایی و چینی از سوی دیگر به ارایه چندین مدل جدید ساعت جی پی اس دار کرده اند.

نگارنده پیش بینی می کند در 1 تا دو سال آینده، بازار جی پی اس دستی حرفه ای تر شده، شرکت ها به ارایه مدل های خاص  با امکانات ویژه پرداخته و مشتریان عمومی این محصول کم و کمتر شوند.

Be the first to comment

لطفا نظر بدهید